Kovács Péter, a SZUBI Önkéntes Program szakmai vezetője, és Rózsa Vivien, a Program főkoordinátor helyettese szeptemberben Herleen városában jártak, ahol az InclusEU projekt záróeseményén vettek részt. A program háromnapos rendezvénye nemcsak a projekt tanulságait összegezte, hanem egyben emlékezetes élményeket is nyújtott, különös tekintettel az önkéntesség és közösségépítés fontosságára.
Az InclusEU projekt a Covid-19 világjárvány utáni önkéntesség és szolidaritás újjáélesztésére fókuszált. A program célja az volt, hogy európai szinten erősítse a társadalmi befogadást és az ifjúsági önkéntességet, lehetőséget adva a fiataloknak, hogy aktívan formálják a közösségeiket. Herleen, a hollandiai Limburg régió egyik ikonikus városa, kiváló helyszínnek bizonyult a záróeseményhez, hiszen története a válságokból való újjáépítésről és kreatív megújulásról szól.
Az esemény nyitónapján a résztvevők a város gazdag kulturális örökségét ismerhették meg egy séta keretében, amely során helyi közösségi vezetők meséltek a város átalakulásáról. A látogatók betekintést nyerhettek olyan innovatív önkéntes projektekbe, mint például a helyi fiatalokat támogató @ease mentális egészségügyi szervezet, és élményeket cserélhettek más európai országok képviselőivel.
A program egyik legemlékezetesebb része a LEGO® SERIOUS PLAY® workshop volt, amelyen a résztvevők fiatalok által vezetett, jövőbeli közösségek elképzeléseit építették meg. Ez az interaktív tevékenység nemcsak játékos, hanem mélyen gondolatébresztő is volt, hiszen rámutatott arra, hogy az ifjúság hogyan képzeli el a társadalom fejlődését.
A projekt vezetői egy kerekasztalmegbeszélés keretein belül is megvitatták az InclusEU projekt tanulságait, amely bebizonyította, hogy az ifjúság szerepe kulcsfontosságú a szolidaritás újjáépítésében. A pandémia alatt és után számos fiatal kapcsolódott be önkéntes tevékenységekbe, és a program segített ennek fenntartásában, illetve új megközelítések kidolgozásában. A záróesemény során bemutatott kutatási eredmények és ötletek nemcsak inspirálóak voltak, hanem gyakorlati javaslatokat is adtak a jövőbeni projektekhez.
A rendezvény zárása egy barátságos barbecue esttel és élő zenével történt, amely méltó módja volt annak, hogy a résztvevők elbúcsúzzanak egymástól és a projekttől.
Bár a projekt hivatalosan lezárult, az itt megszületett kapcsolatok és ötletek tovább élnek majd a résztvevők közösségeiben.
A projekt példát mutatott arra, hogyan lehet a válságból erőt meríteni, és hogyan válhat az ifjúság az európai szolidaritás új generációjának mozgatórugójává.
Az InclusEU projekt minden résztvevő számára örökké emlékezetes marad.