Fellépők

henan art group

Henan Art Group
A kínai Zengzhou-ból érkező művészek káprázatos, Happy Chinese New Year című produkciójukkal nyűgözik le a nézőket.

Oroszlántánc
Az oroszlántánc története több mint ezer évre vezethető vissza, eredetét számos legenda övezi. A hagyomány szerint az oroszlántánc elűzi a rossz szellemeket, szerencsét és gazdagságot hoz, emellett az oroszlán az erő és a bátorság szimbóluma.

Harcművészeti bemutatók
A kínai harcművészet, más néven wushu olyan harcművészeti stílusok összefoglaló megnevezése, melyek Kínában alakultak ki. A közös jellemzők például a különféle állatok mozgását imitáló fizikai gyakorlatok vagy kínai filozófiai irányzatok, vallások és legendák által inspirált edzésmódok. A hazánkban is népszerű Shaolin stílus az egyik első intézményesített kínai harcművészeti stílusnak tartják. 1958-ban létrejött a Kínai Wushu Szövetség, a wushuzók felkészítésének felügyeletére. Megalkották a wushu versenyszabályait, tantervét, az edzőkkel szemben támasztott követelményrendszert és mind a közép- valamint felsőoktatásban bevezették a wushu oktatását. Látványos, a kínai harci művészetek megannyi stílusát, iskoláit felvonultató bemutató-sorozat az oroszlántánccal veszi kezdetét. A hagyományok tisztelete és ápolása miatt e sorrend nem cserélhető fel, az oroszlánok mozgása ugyanis a kínai harcművészetekben gyakorolt mozdulatokon alapulnak. A látogatók harcművészek közreműködésével ismerhetik meg ezt az igen látványos, és egyben varázslatos világot.

„2014 Holdújév Kupa” II. holdújévi országos harcművészeti verseny
A 2014 Holdújév Kupa kungfu versenyen különböző harcművészeti stílusok és iskolák mutatkoznak be.

Taiji és QiGong bemutatók
Egy ősi kínai harcművészeti rendszer elevenedik meg a bemutatók során, melyet a nyugati világban főleg egészségmegőrző hatásáról ismert. Lágy, áramló, nyugodt mozgás, amit jó nézni. Egyszerűen szép. Kipróbálható, tanulható – minden kedves érdeklődőt várnak a Fesztiválon közreműködő TaiJi iskolák.

Magyar Kínai Zenekar – nyugati és keleti hangszerek a színpadon
Ágoston Béla zeneművész által vezetett Magyar Kínai Zenekar és egyéb zenei formációk láthatóak és hallhatóak a színpadon, 10:00-18:00 közt. A zene nyelvén keresztül az egyetemes kínai kultúra, a műveltség, a nemzeti-, és népi hagyományok valamint az értékek kelnek életre. Magyarország első magyar-kínai zenekara kínai hagyományos és magyar dalokat, népdalokat dolgoz fel és hangszerel át kínai tradicionális illetve nyugati modern hangszerekre. Zeneművészeti munkájával a régi és a modern dalok közös gyökereire, zenei szinten nemzeti együttműködésre hívja fel a figyelmet. A kínai és magyar zeneművészet közösségalkotó ereje páratlan lehetőséget nyújt ahhoz, hogy egy zenekarban közösen játszanak magyarok és ázsiaiak, együtt szólaljanak meg a hagyományos keleti hangszerek mellett a modern hangszerek. Sajátos hangzásvilág, gyönyörű melódiák, közös magyar és kínai dal-fúziók, pergő ritmus, olykor lágy dallamok jellemzik a zenei világot, melyet Magyarország első magyar-kínai zenekara képvisel.

A nagyszínpadon fellépnek továbbá a Zeneakadémia ázsiai növendékei, valamint a Koreai Kulturális Központ is számos érdekességgel készül.

Egészségmegőrzés és életvezetés – Hagyományos Kínai Gyógyászat
A fesztivál napján a Hagyományos Kínai Orvoslással (TCM) kapcsolatos egészségügyi-, életmód-, táplálkozási-, életvezetési tanácsadásokkal várjuk az érdeklődőket. Kóstoltatás keretében megismertetjük a különféle gyógynövényteák kellemes ízvilágát és azok áldásos gyógyhatásait, gyógyító leveseket, valamint egyéb finom, keleti élelmiszerkülönlegességeket. Az érdeklődők ingyenes vizsgálaton is részt vehetnek, amely keretében kínai orvosok személyre szabottan állítják fel a pontos diagnózist. A professzorok az emberi test működésének összefüggéseit keresve és a testi, lelki, környezeti adottságokat együttesen vizsgálva találnak megoldást az egyes betegségekre.

kulturális programok

Kínai Művészeti Központ Teatagozat és 1000 Tea Teaház
A nyugalomra vágyók kellemes perceket tölthetnek el, miközben megismerik a keleti teázás művészetét. Az 1000 Tea Teaházzal közösen a kínai és ázsiai teafajták és eszközök, valamint különleges eljárások (jellemzően a teasütés és eszközök) bemutatói várják a látogatókat. Megosztjuk mindazokat az ismereteket, melyek a teakultúra alapját képezik, fejlődését írják le, élvezetéhez-, művészetéhez adnak instrukciókat. Kiemeljük az írott emlékeket, melyek ma is élnek; hiszen a kínai közmondások és a szólásmondások e nép szellemi vagyona, kincse.

Kínai Festészet és Kalligráfia Iskola
A kínai kalligráfia a távol-keleti országok kultúrájának egyik legrégebbi és legfontosabb művészeti ága. Kínában hagyományosan összefonódik a versírással és a festészettel, nem választják el őket egymástól éles határok, ugyanolyan művészi kifejező erővel bírhatnak. Magyarországon már jó ideje lehetőség van a gyakorlására és arra is, hogy elismert kínai mesterektől tanulhassanak az érdeklődők. Közülük is kiemelkedik Zhang Wei a Kínai Festészet és Kalligráfia Iskola vezető oktatója, akinek 2012 szeptemberében műveit Pekingben a Kínai Nemzeti Múzeum 200 legjobb kínai művész és kalligráfia mester alkotásait bemutató kiállításába. A Fesztiválon személyesen mutatja be és oktatja a kínai kalligráfia több ezer éves művészetét.

Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézet
A Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézet izgalmas, színes programokkal várja a kínai kultúra iránt érdeklődő közönséget: kalligráfia és kínai horoszkóp, kínai ruhapróba, találós kérdések, maszkfestés várja a látogatókat.

Budapesti Corvinus Egyetem Kína Központ és Antall József Tudásközpont
A Budapesti Corvinus Egyetem és az Antall József Tudásközpont színes programokkal várja a kedves érdeklődőket. Mennyire vagy Ázsia-kompatibilis? Próbáld ki magad kérdőíveinkkel, derítsd ki kínai horoszkópod, és válassz hozzá illő karriert! RapidRandi Ázsiával programunkon világutazók élményeiről hallhatsz első kézből. Hagyd ott a nyomod a Kívánságfalon hogy Neked is jól induljon a Ló Éve, és hallgasd meg Dr. Nógrádi György egyetemi tanár előadását Kína biztonságpolitikai szerepvállalásáról!

ELTE Konfuciusz Intézet
Az ELTE Konfuciusz Intézete játékos feladatokkal, nyelvtanulási lehetőségekkel, papírkivágási foglalkozásokkal, kínai dalok és népdalok bemutatójával vár kicsiket és nagyokat. De lesznek pálcika használattal kapcsolatos játékok és kalligráfia foglalkozás is.

Keleti Nyelvek Iskolája
A Keleti Nyelvek Iskolájánál az interaktív, kínai írásjegyekhez kapcsolódó játék mellett minden órában más témában hallhatunk beszélgetéseket. Szó lesz a magyar-kínai fordításról, kínai orvoslásról, koreai történelemről és kínai művészettörténetről is.

Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kínai Tanszék
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kínai Tanszékének oktatói egész nap várják a kérdéseket, legyen szó kínai szakos továbbtanulási lehetőségekről, vagy a kínai nyelvről, kultúráról.

Miskolci Egyetem Konfuciusz Intézet
Az Egyetem könyvjelzőkészítéssel, karkötőkészítéssel várja az érdeklődőket. Emellett természetesen mindent megtudhatunk a kínai nyelvről és nyelvoktatásról.

Magyar Kínai Baráti Társaság
A Magyar Kínai Baráti Társaságnál kínai agyagkatonákat ábrázoló érméket nyomhat minden látogató.

Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (Zeneakadémia)
A Zeneakadémia ázsiai hallgatói színpadi fellépéseik mellett egész nap várják az érdeklődőket.

Danso csoport
A 2013 őszén alakult magyarországi danso csoport célja a tradicionális koreai zeneművészet közvetítése az európai közönség felé. A danso egy bambuszból készült fúvós hangszer, amelynek eredete egészen a kora középkori Goryeo korszakig vezethető vissza. Elsőként a Koreai-félszigeten őshonos vadvirágról szóló népdalt a Doraji c. dalt, majd ezt követően hazánkban is nagy népszerűséggel vetített Palota ékköve c. sorozat főcímzenéjét a Dae Jang Geumot hallhatják.

Koreai Kulturális Központ
A Koreai Kulturális Központnál belekóstolhatunk a koreai kultúrába, hangok, színek, ízek várnak minden érdeklődőt.

Rizspalánta Alapítvány, Rizspalánta Óvoda
A gyerekek számára kínai kultúra által ihletett programokkal készülünk, a Rizspalánta Alapítvány, hazánk első magyar-kínai óvodájának aktív közreműködésével. kiszámolók, mondókák, számolás, csoportos feladatok a legkisebbeknek is.

Magyar Kínai Asztalitenisz Klub
A Magyar-Kínai Asztalitenisz Klub kínai származású vezetője Wei JinQiu 2 asztalon várja az érdeklődő látogatókat és az általuk formált csapatokat. Játékos ügyességi programok, a pingpong világa, házi-verseny.

Magyar Gószövetség
A gó története Kínában kezdődött, kb. 4000 éve. A történészek és régészek ebben az egyben értenek egyet a gó eredetével kapcsolatban. Minden más csak elmélet. Ezek közül a legelfogadottabb, hogy a korai időkben jóslási szertartásra használták a mai gótábla ősét és hozzá a köveket. Ebből fejlődött az első mai értelemben vett, és azóta is folyamatosan játszott társasjátékká. A Fesztiválon minden kedves látogató kipróbálhatja magát a Szövetség élvonalbeli játékosai közreműködésével.

Central European TCM Association
A Central Europenan TCM Association Magyarországon élő ismert és elismert kínai professzorok közreműködésével a kínai gyógyászat és egészségmegőrzés témaköreit dolgozza fel és mutatja be, szaktanácsadással, állapotfelmérésekkel várva az érdeklődő látogatókat.
Fontosabb programok:
• diagnózisok és állapotfelmérések,
• szaktanácsadás,
• (egyéni) útmutatók az egyensúly fenntartásához
• szezonális javallatok
• évszakok szerinti táplálkozási javallatok és szaktanácsok
• test és szellem egységének megőrzését szolgáló életmód-tanácsadás

Holdújév Kupa kungfu verseny
A Holdújév Kupa bonyolítása a Magyar Tradicionális Kungfu és Wushu Szakszövetség érvényben lévő szabályzatai alapján történik az ÉSWS SE szervezésében. A Kupa versenyzői időközönként a Nagyszínpadon is bemutathatják a gyakorlataikat. A Kupa idején különböző-, a Magyar Tradicionális Kungfu és Wushu Szakszövetség és a Magyar ChanWu Szövetség iskoláival és jegyzett stílusokkal ismerkedhetnek a látogatók. A verseny és a bemutatók során lehetőség van az egyes stílusok egyszerűbb gyakorlatainak kipróbálására és közös gyakorlásra is.

előadóink

Szentmártoni Lívia
sinológus, a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézet igazgatója

dr. Nógrádi György
Budapesti Corvinus Egyetem (BCE)

Dr. Chen Zhen
orvosprofesszor Dr. Chen Patika szakmai tanácsadója és Central European TCM Association elnöke

Dr. Sári László
keletkutató, orientalista

Simon Adrienn
protokoll szakértő, Transjet

Monori Gábor
közgazdász, délkelet-ázsiai régiós tanácsadó, azsiaport.hu

dr. Salát Gergely
egyetemi docens, Kína-szakértő, Pázmány Péter Katolikus Egyetem

kiállítóhelyek

Kínai kalligráfia világa
Kiállítás Zhang Wei kalligráfus mester műveiből.

Faragott szobrok - Buddha kiállítás
Rózsa-, szantál-, és egyéb ázsiai nemesfából faragott Buddha szobrok exkluzív kiállítása.

Gyermekpályázat kiállítása
A Nagy Fal Magyar Kínai Barátság Egyesület gyermekpályázataiból válogatott pályamunkák kiállítása.

könyvbemutatók

Kelet Kiadó
Dr. Sári László – orientalista

Jaffa Kiadó
Baló Júlia – újságíró, médiaszereplő

Dr. Chen Patika
Dr. Chen Zhen PhD – orvosprofesszor

Quattrocento Kiadó
Tokaji Zsolt – kína szakértő

Dr. Csoma Mózes
Korea. Egy nemzet, két ország